תרפיה בצילום – פוטותרפיה

פוטותרפיה: בואו ללמוד טיפול בצילום – תחום טיפולי חדש

כחלק בלתי נפרד מענף הצילום בארץ ובעולם, וכחלק בלתי נפרד ממכלול הטיפול באנשים דרך האומנויות השונות, מתפתח תחום הפוטותרפיה אשר משלב את אומנות הצילום בתהליך הטיפול הפסיכולוגי.

בפוטותרפיה עושים שימוש בחומרים מצולמים מהעבר (כגון תמונות משפחתיות), ובצילומים מההווה (צילומים המבוצעים תוך כדי הטיפול, בקליניקה או מחוצה לה). בדרך זו המטופל חווה תהליך טיפולי שונה המאפשר לו להביט על חייו מנקודת מבט אחרת ממה שהכיר עד היום, וכן מתאפשרת לו הצצה להבדלים שבין המציאות הפנימית והחיצונית שלו. כלומר, המטופל, בעזרת הסתכלות ממוקדת על התמונות המצולמות שלו, המשקפות לו את מצבו הרגשי, ואת תפיסת הדימוי העצמי שלו, מעבד את התובנות שהגיע אליהן וכך מתחיל תהליך הריפוי שלו.

למי מתאים טיפול בפוטותרפיה?

ככלל, טיפולים המסתמכים על ריפוי דרך האומנות, כגון ריפוי בעיסוק או ריפוי בתנועה, נותנים אפשרות לאנשים רבים מקום לביטוי עצמי, מה שלא מתאפשר להם בשום דרך אחרת. כאן בא תחום הפוטותרפיה ומאפשר גם לאנשים עם קשיים ומוגבלויות שונות לבטא את עצמם בדרך טובה יותר. הטיפול מתאים לכל ציבור האנשים, ובכל הגילאים, וכולל גם נוער בסיכון, חינוך מיוחד, נפגעי סמים, אנשים לאחר שיקום פיזי, אנשים במסגרת טיפולים נפשיים שונים ועוד. בצורה זו הם יכולים להתמודד עם מציאות החיים שלהם, שהיא לעיתים מורכבת במיוחד, ועם קשיים סובייקטיביים שונים.

מידע נוסף על פוטותרפיה ועל תרפיה בצילום באתר הזה

מסלולים ללימודי פוטותרפיה

מסלולי הלימוד של תחום הפוטותרפיה מיועד לבעלי מקצוע שיש להם ניסיון בתחום הטיפולי. בין היתר ניתן למנות את הקבוצות הבאות: פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנות, מטפלים בריפוי ועיסוק, אחים ואחיות מוסמכים, מורים לאומנות, אנשים מתחום ההוראה, פסיכוטרפיסטים ועוד. בנוסף הקורסים פתוחים גם לאקדמאים בעלי תואר ראשון שיש להם זיקה לתחום הצילום.

במהלך הלימודים בקורסים אלו משלבים לימודים עיוניים בשילוב פרקטיקה מעשית, וההכשרה מעניקה למטפלים לעתיד, את הידע להעניק למטופלים שלהם את הכלים הנכונים להתמודדות עם קשיים, וזאת בעזרת הצילום.

הנושאים הנלמדים בקורסים סובבים באופן טבעי סביב תחום הצילום, כאשר האלמנט המוביל בהם הוא צילומי התמונות של המטופל, וסביבתו. יש שימוש נרחב בתצלומי המטופל, התבוננות בתצלומי משפחתו וחבריו של המטופל, למידה תוך כדי התבוננות והגעה לתובנות שונות, התמקדות בצילום והקשר שלו לרוחניות ועוד.

לאתר של נורית בנתור: טיפול בצילום

http://www.nuritbentor.co.il/

Health logo newest