שחיקה של האמייל בשן

מהו אמייל השן?

אמייל הוא הכיסוי החיצוני הדק של השן. שכבת האמייל של השן היא הרקמה הקשה ביותר בגוף האדם. אמייל מכסה את הכתר המהווה את החלק של השן שגלויה מחוץ החניכיים.

מכיוון שאמייל השן הוא שקוף, אפשר לראות את האור דרכו. אבל החלק העיקרי של השן, הדנטין, הוא החלק האחראי על צבע השן – אם לבן, את לבן, אפור, או צהבהב.

 

לפעמים שתייה של קפה, תה, קולה, יין אדום, מיצי פירות, וכן עישון סיגריות יכולים להכתים את האמייל על השיניים. ביקורים סדירים אצל רופא השיניים שלך לניקוי והברקה יכולים לעזור להסיר את רוב כתמי השטח ולשמור על שיניים לבנות

מה אמייל השן עושה?

האמייל מסייע בהגנה על השיניים מפני לשימוש יומיומי כגון לעיסה, נשיכה, גריסה, וטחינה. למרות אמייל מגן קשיח של שיניים, זה יכול שבב ולפצח. אמייל גם מבודד את השיניים מפני טמפרטורות כואבות פוטנציאלי וכימיקלים.

 

בניגוד לרקמות חיות, שרירים או עצמות הניתנות לתיקון על ידי הגוף, במקרה של פגיעה באמייל השן היזק כבר נעשה לנצח. מכיוון שבאמייל אין תאים חיים, הגוף אינו יכול לתקן אמייל סדוק או סדוק.

 

מה גורם לשחיקת אמייל?

שחיקת שיניים קורה כאשר חומצות יש שחיקה של האמייל על השיניים. שחיקת אמייל יכולה להיגרם על ידי הגורמים הבאים:

 

צריכת משקאות קלים מוגזמת (רמות גבוהות של זרחתית וחומצות לימון)

שתיית משקאות פרות (כמות חומצות במשקאות מפרות גבוהה יותר)

יובש בפה או זרימת רוק נמוכה

שתיית משקאות דיאט (עשיר בסוכר ועמילנים)

מחלת ריפלוקס חומצה (GERD)

בעיות במערכת העיכול

לקיחה של תרופות (אספירין, אנטיהיסטמינים)

גנטיקה (תנאים בירושה)

גורמים סביבתיים (חיכוך, בלאי, מתח, וקורוזיה)

מהן הסיבות הסביבתיות של שחיקת משטח השן?

חיכוך, בלאי, מתח, וקורוזיה (או כל שילוב של פעולות אלה) יכולים לגרום לשחיקה של משטח השן. תנאים נוספים קליניים המשמשים לתיאור מנגנונים אלה כוללים:

 

חיכוך שיניים:  חיכוך זה דבר שקורה כשאתה קופץ את הלסת או חורק את השיניים, בזמן השינה.

שְׁחִיקָה. שחיקה של השיניים זהו פיזית בלאי של משטח השן שקורה עם צחצוח שיניים חזק מדי, שימוש בחוט דנטלי לא תקין, נושך עצמים קשים (כגון ציפורניים, פקקי בקבוקים, או עטים), או טבק לעיסה.

קורוזיה. זו מתרחשת כימי כאשר תוכן חומצי פוגע במשטח השן כגון עם תרופות מסוימות כמו גלולות אספירין או ויטמין C, מאכלים חומציים מאוד, GERD, והקאות תכופות

 

לקריאה על הפסקת שחיקת שיניים בדרך טבעית ולא פולשנית – היכנסו לאתר של טיפולי שיניים ופרון לשחיקת שיניים ונחירות